תפריט צרו קשר
youtube facebook instagram whatsapp
תמונה ראשית

ניקוי תעלות מיזוג אוויר

ניקוי תעלת מיזוג - מתי נצטרך לעשות את זה?

מערכות מיזוג אוויר גדולות, כמו אלו שאנו יכולים לראות בבניינים, מפעלים, בתי חולים ומבני ציבור כוללות תעלות מיזוג אוויר.

תעלות אלו מזרימות את האוויר הממוזג אל רחבי המבנה, אך בתוכן טמונות גם סכנות בריאותיות הגורמות לתחלואה. ולכן חשוב להקפיד לבצע ניקוי תעלות מיזוג אוויר.

תכנון קפדני וניקוי תעלת מיזוג יסודי ויעיל יועילו להוצאת אוויר נקי וללא ריח לוואי

 • שטיפת התעלות בלחץ גבוה על מנת להסיר את כל סוגי הליכלוך גם העקשן ביותר
 • שימוש בחומרים מעכבי קורוזיה ושיתוך
 • שימוש בחומרים אנטי בקטריילים ידידותיים וירוקים להשמדת בקטריות ועובש מדפנות התעלות
 • שימוש בשואבי אבק תעשייתים וחזקים במיוחד להוצאת כל אבק, ליכלוך ומזיקים
 • ניקוי חיצוני של התעלות מצואת ציפורים, אבק ליכלוך
 • שימוש במסיר שומנים לניקיון פנימי וחיצוני
 • חיטוי התעלות באמצעים חדשניים ובטכנולוגיות המונעות ומעכבות התפתחות אורגניזים מזיקים

image

צרו קשר

תעלות מיזוג האוויר הן מקום בו מצטברת לחות, זוהי תוצאה של תהליך עיבוי הנוצר מהפרשי הטמפרטורות. וכאשר יש לנו סביבה לחה וחשוכה היא הופכת למקום בו מתפתחות פטריות, עובשים ובקטריות, והם הגורם המרכזי לתחלואה.

כאשר מפעילים את מערכות מיזוג האוויר, אלו מתפזרים לחלל החדר ועלולים להוות סכנה בריאותית חמורה, בעיקר עבור אלו הסובלים ממערכת חיסון ירודה.

בנוסף תיתכן הצטברות של פיח, אבק ושומנים הפוגעים באיכות האוויר.

על מנת לחסל את הבעיה יש צורך בניקוי תעלות מיזוג אוויר המסיר את כל שכבות הלכלוך וכולל גם חיטוי להשמדת הבקטריות ונבגי הפטריות והעובש.

ניקוי תעלות האוויר יכול להיות פעולה מאתגרת. הגישה אינה קלה ויש צורך בציוד מיוחד הכולל שואבים תעשייתיים ושימוש בחומרי חיטוי מיוחדים.

על מנת ליהנות ממערכת מיזוג אוויר המספקת לכם אוויר ממוזג ונקי חשוב לבצע תחזוקה תקופתית הכוללת את ניקוי תעלות המיזוג.

חברת AC clean air מתמחה במתן פתרונות ניקוי לכל סוגי מערכות מיזוג האוויר. החברה מחזיקה בציוד המתאים ועושה שימוש בחומרי חיטוי ידידותיים לסביבה.

לנו יש צוות טכנאים מיומן הערוך לצורך ביצוע פעולות אלו ומעניק לכל לקוח פתרונות בהתאמה אישית.

ניקוי תעלות מזגן - המדריך המלא

תעלות מזגן, או צינורות מיזוג אוויר, הן חלק ממערכות מיזוג אוויר גדולות, החל ממזגנים מיני מרכזיים בבתים פרטיים ועד לשטחי מסחר ותעשייה, מפעלים ומחללים גדולים אחרים.

תעלות האוויר מחוברות ליחידת HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning ) שמבצעת סינון של האוויר, מחממת או מקררת אותו ולאחר מכן מעבירה אותו הלאה אל התעלה ומשם -  דרך פתחים ייעודיים אל החלל שנרצה למזג.

תעלות האוויר מהוות חלק מהותי ממערכת ה – HVAC אך בדומה לכל מערכת מיזוג אוויר, קטנה כגדולה, גם התעלות זקוקות לניקוי ותחזוקה.

מה הם הסוגים השונים של תעלות מזגן? מדוע יש צורך בניקוי תעלות מזגן וכיצד מנקים אותן?

מה הם הסוגים השונים של תעלות מזגן?

ראשית, נבדיל בין מערכות מיזוג אוויר בינוניות כמו מזגן מיני מרכזי בבית פרטי ומזגן מרכזי או מפוצל בבנייני משרדים לבין תעלות מיזוג אוויר ענקיות הנפוצות בחללים מסחריים ובתעשייה.

בתעשייה, תעלות מזגן יכולות להיות צינורות מתכת שעשויות מפלדה או אלומיניום במבנה מלבני או עגול.

תעלות אוויר ממתכת נחשבות למאוד עמידות והסיכוי להצטברות של עובש בתוכן או להתפתחות של חלודה היא מאוד נמוכה (במיוחד כאשר קיים ציפוי אבץ פנימי בתעלה).

סוג נוסף של תעלות אוויר יכול להיות צינור סיבים שמורכב משתי שכבות – שכבה של פיברגלס דחוס וסביבו מעטפת נייר כסף שמונעת את החדירה של אוויר ואדים.

תעלות אלו נחשבות למאוד זולות יחסית לסוג הקודם, מבודדות ומונעות רעש אך יש להן חסרון מהותי והוא שמשטח הפיברגלס שנוטה לעכב זרימת אוויר תקינה.

תעלות מזגן שעשויות מצינור סיבים מצריכות ביקורת בתדירות גבוהה יותר על מנת למנוע הצטברות של עובשים, לכלוך, טחב ואבק.

סוג נוסף של תעלות אוויר יכולות עשויות מספירלת תיל פלדה שעטוף בפלסטיק פולימרי גמיש ובשכבה מבודדת.

העלויות של תעלות מזגן אלה הן יחסית נמוכות וקל מאוד להתקין אותן כיוון שהן קלות במשקלן וגמישות – פעמים רבות נעשה בהם שימוש במקומות צרים וסבוכים שבהם לא ניתן להניח צינורות קשיחים יותר.

את שני הסוגים האחרונים ניתן לראות במזגנים מיני מרכזיים ומפוצלים והסוג הראשון מתאים יותר למערכות HVAC גדולות בתעשייה.

מדוע יש צורך לנקות תעלות מזגן?

 • הצטברות של אבק, עובש ולכלוך יכולה לגרום למגוון בעיות בריאותיות.
 • לכלוך ואבק מעלים את צריכת האנרגיה של מערכת האוורור ובהתאם גם את העלויות התפעוליות שלהן.
 •  הלכלוך והאבק מגבילים את יכולת הקירור והחימום של מערכת ה – HVAC.
 • בתקופת החורף, סתימה של תעלות המזגן ומחליפי החום על ידי לכלוך אינה מאפשרת חימום יעיל של האוויר.
 • בתקופת הקיץ, הלכלוך סותם את סלילי העיבוי ומונע קירור יעיל של האוויר.

ניקוי תעלות מזגן הוא הכרחי כיוון שהלכלוך והאבק מגבילים את זרימת האוויר – המערכת יכולה לעבוד בצורה יעילה אך כאשר המנוע והמאווררים לא יכולים להסתובב בגלל חסימה או שמסנן האוויר סתום, זרימת האוויר לא תהיה תקינה ולא ניתן יהיה לחמם או לקרר את חלל החדרים ביעילות.

תוחלת החיים של מערכת מיזוג האוויר גם מתקצרת באופן משמעותי כאשר לא מבצעים ניקוי יסודי של תעלות המזגן.

חשוב לזכור גם שהלכלוך יכול להכיל בתוכו עובש, פטריות, צואה של מכרסמים ועוד מרכיבים נוספים שמזהמים את המערכת ומעלים את הסיכוי להצטברות של חיידקים שיועברו באוויר אל תוך החדר. 

הדבר נכון במיוחד במבנים תעשייתיים ומסחריים.

מה ההבדל בין ניקוי תעלות מזגן במבנה מסחרי לבין ניקוי תעלות במזגן מיני מרכזי בייתי?

בדומה לכל מכשיר חשמלי, מזגן מיני מרכזי פועל ביעילות ובמיטבו כאשר מתחזקים אותו באופן ראוי, מבצעים בדיקות וביקורת באופן שוטף ודואגים לניקוי של תעלות המזגן.

ניקוי באופן קבוע יכול למנוע מקרים של ריחות לא נעימים בעת הפעלת המזגן, שחיקה של חלקים פנימיים של המזגן ומניעה של צמיחת עובש בתוך התעלות. כאשר לא מבצעים טיפול לאורך זמן, בעיות שונות עלולות להתעורר.

סיבה נוספת שבגללה חשוב לבצע ניקוי תעלות מזגן מיני מרכזי היא החיסכון בעלויות - כאשר המערכת נקייה, הביצועים שלהם בהתאם והיא לא צריכה להתאמץ על מנת לחמם או לקרר את חלל החדר.

המשמעות היא יעילות אנרגטית גבוהה יותר שמוזילה באופן מהותי את העלויות.

התדירות שבה יש לבצע ניקוי של תעלות במזגן מיני מרכזי תלויה בסוג של היחידה שמותקנת  ובתדירות השימוש.

מומלץ לבצע ניקוי בתחילה ובסוף העונה - הכוונה היא שכדאי למשל לבצע ניקוי לפני שמעבירים את המזגן למצב קירור בחודשי הקיץ החמים או לחילופין לפני שמעבירים את המזגן למצב חימום בחודשי החורף.

חשוב לשים לב שבתוך המערכת של מזגן מיני מרכזי קיימים חלקים כמו סנפירי הקירור והסלילים שגם אותם צריך לנקות על מנת לוודא שהמזגן מתפקד ביעילות.

מבחינת תהליך הניקוי, מדובר על פעולה פשוטה יותר ומהירה יותר שנעשית על ידי מברשת מסתובבת ייעודית וחומרים עדינים.

כיצד מבצעים ניקוי תעלות מזגן במבנה תעשייתי או מסחרי?

מערכת HVAC פועלת באמצעות שאיבה של אוויר מהחלל שבתוך הבניין ומביאה אותו פנימה דרך תעלות האוויר.

לאחר מכן האוויר מחומם או מקורר, יוצא החוצה דרך התעלות ומתפזר בתוך המבנה. האוויר שעובר דרך אותם צינורות, משאיר אחריו שאריות של אבק, אלרגנים ופסולת שלאורך זמן מצטברים ומצריכים ניקוי מקצועי.

כיוון שהתעלות שמובילות לתוך ומחוץ למערכת מיזוג האוויר ממוקמות מאחורי הקירות או לחילופין בתוך התקרה, קיים קושי רב לנקות אותם ללא עזרה של חברה מקצועית שמעניקה שירותים של ניקוי תעלות מזגן.

השירות שמוצע כולל ניקוי תעלת מזגן וחיטוי של כל המרכיבים שנמצאים בתוך המערכת כמו:

 • סלילי הקירור והחימום
 • מחליפי חום
 • מאווררים
 • תעלות אוויר פנימיות
 • ניקוי חיצוני של התעלות מאבק לכלוך וצואת ציפורים

הניקוי נעשה תוך שמירה על החלקים האלקטרוניים של המערכת, תשתיות המבנה וכמובן שלמות התעלות עצמן.

ניקוי יעיל של תעלות המזגן מתחיל בהסרה של מקור הזיהום באמצעות מכשור מיוחד שמשחרר את הלכלוך והאבק מהמשטחים שנמצאים במערכת החימום והמיזוג.

המכשור כולל מברשות, אוויר דחוס וחלקים נוספים שמוציאים את הלכלוך כך שיהיה קל יותר בשלב הבא לאסוף אותו.

לאורך כל תהליך הניקוי, נעשה שימוש בטכנולוגיה שיוצרת וואקום וזאת על מנת למנוע את האפשרות של התפזרות מזהמים לאוויר שמוזרם אל תוך החדר.

הוואקום המתמשך מאפשר להוציא חלקיקים זעירים ממערכת האוורור תוך הקפדה שאותם חלקיקים לא ישחררו לאוויר חלל החדר כאשר מערכת המיזוג תופעל בתום תהליך הניקוי.

ניקוי מערכת HVAC אינו נחשב להליך מורכב אך הוא בהחלט דורש ידע מקצועי וניסיון בתחום.

כך למשל, חשוב לוודא שיש נגישות לחלק הפנימי של תעלות המזגן דרך כל הפתחים שקיימים.

במקרים מסוימים, צוות הניקוי יאלץ לבצע חיתוך של חור גישה שיאפשר לו להכניס את המכשור הנדרש על מנת לבצע את הניקוי ולבסוף לסגור את אותו חור במקצועיות באופן שלא יפגע בתפקוד מערכת מיזוג האוויר.

באיזה ציוד וחומרי ניקוי משתמשים?

חברות המציעות שירות של ניקוי מזגנים ותעלות מזגן מביאות עימן ציוד וחומרי ניקוי מקצועיים שמותאמים לתהליך והכרחיים על מנת לוודא שתהליך הניקוי מתבצע ביעילות.

ניקוי תעלות מזגן מצריך שימוש בשואב אבק מיוחד שיוצר כאמור וואקום ומונע את התפשטות המזהמים וניתן באמצעותו לנקות את המערכת.

ניקוי תעלות מזגן כולל גם שימוש בחומרי חיטוי, מסיר שומנים, חומרים מעכבי קורוזיה ושיתוך, מסירי ריח ומעכבי עובש בהם משתמשים על המשטח בתוך התעלות כשהמטרה היא לנטרל ריחות לא נעימים ולטפל במקרים של זיהום בדרגות חומרה משתנות שקיים בתוך תעלת המזגן.

באיזה תדירות יש לבצע ניקוי תעלות מזגן בחללים מסחריים ותעשייתיים?

ניקוי תעלות מזגן הוא הליך שחשוב להקפיד עליו על מנת לוודא שהאוויר שנושמים בתוך המבנה הוא נקי ושתהליך הקירור והחימום מתבצע ביעילות.

ההמלצה היא לבצע ניקוי אחת לשנה אך ניתן לבצע זאת בתדירות יותר נמוכה כאשר אין לחרוג מהטווח של שלוש שנים בין מועדי הניקוי.

כאשר מדובר במקום עבודה שבו עוסקים למשל בייצור מזון, יש לבצע ניקוי תעלות מזגן אחת לרבעון עד חצי שנה בגלל כמות חלקיקי המזון שנכנסים לתוך מערכת האוורור ועלולים לגרום להיווצרות של עובש וצמיחה של חיידקים.

הצורך בניקוי תעלת מזגן בתדירות גבוהה רלוונטי גם כאשר מדובר בבית חולים למשל כיוון שכמות החיידקים שנכנסים לתוך תעלות האוורור ויכולים לסכן את החולים היא גבוהה והניקיון יכול למנוע את ההתפזרות של החיידקים בתוך האגפים השונים של בית החולים.

כך גם בכל מקום בו תנועה ערה של חומרים נדיפים, חלקיקים קטנים כולל אבק וחול ותנועה רבה של אנשים מומלץ לבצע ניקוי אחת לשלושה חודשים ועד שנה לכל היותר.

כמה זמן לוקח לנקות תעלות מיזוג אוויר?

הליך ניקוי תעלות מזגן בתוך בניין משרדים נמשך לרוב בין יום למספר ימים אך במקרים מסוימים יכול אף להגיע לפרויקט של 3-4 שבועות.

הפרמטרים שמשפיעים על משך הזמן שלוקח לבצע ניקוי תעלת מזגן כוללים את גודל המערכת הקיימת, קלות הנגישות אליה, סוג התעלות שקיים והמועד האחרון שבו בוצע הניקוי הקודם (ככל שעובר זמן רב יותר כך נדרש הליך ניקוי יותר אינטנסיבי).

פרמטרים נוספים כוללים גם את רמת הזיהום שנמדדת בתוך התעלות ומספר אנשי הצוות הנדרשים על מנת להשלים את ניקוי תעלות המזגן.

חשוב לדעתחשוב לדעת
חשוב דעת תוכן
ניקיון מערכות מיזוג האוויר מתבצעות על ידי טכנאים מומחים, בעלי וותק וידע נצבר בכל חלקי המערכת ומרכיביה
התקשרוהתקשרוווצאפשלחו הודעה
למעלה