תפריט צרו קשר
youtube facebook instagram whatsapp
תמונה ראשית

דמפר למזגן לשליטה במיזוג האוויר

כל מערכת מיזוג אוויר מיני מרכזית ביתית או מרכזית קטנה מורכבת מיחידה שתפקידה לקרר או לחמם את האוויר ותעלות המכונות שרשורים. תעלות אלו עוברות בתוך תקרות גבס ומחוברות לכל חלל הדורש מיזוג, האוויר עובר בתוך התעלה אל החדר, בקצה כל תעלה ישנו תריס. דמפר למזגן הוא מעיין עיגול מתכת שבמרכזו תריס, הדמפר מתחבר לשרשור. בעזרת שלט, אפשר לפתוח או לסגור את הדמפר, חלקית או באופן מלא (ואפילו אוטומטית בדמפרים חכמים). על ידי שליטה בדמפר ניתן לשלוט על מיזוג האוויר בכל חדר בנפרד, להגיע לטמפרטורה שונה בכל חלל וחלל.

אילו סוגי דמפרים נמצאים בשימוש?

ישנם שלושה סוגים של דמפרים:

  • דמפר ידני – הדמפר הבסיס ביותר הוא דמפר המופעל על ידי שלט. הדמפר נשלט על ידי עינית קטנה המחוברת לקיר שנותנת לו פקודות - להיפתח או להיסגר כאשר לוחצים על הכפתור בשלט. כך ניתן למשל לבחור לא למזג חדר ריק על ידי סגירה של הדמפר.
  • דמפר אוטומטי – בעזרת חיישן טמפרטורה מותקן על הדמפר ניתן לכוון אותו כך שייסגר כאשר המעלות בחדר מגיעות לטמפרטורה מסוימת. לדוגמא, מכוונים את הדמפר כך שייסגר כשהטמפרטורה מגיעה ל-25 מעלות בחדר הילדים או ל-23 מעלות בחדר האורחים.
  • דמפר חכם – בנוסף לדמפרים המאפשרים פתיחה וסגירה ידנית וסגירה אוטומטית בטמפרטורה מוגדרת מראש, כיום ישנם דמפרים חכמים עם תכונות מתקדמות. דמפרים אלו יכולת לכוון אוטומטית את זרימת האוויר בחדר בעזרת סגירה הדרגתית של הדמפר וכך לחסוך בחשמל על ידי וויסות פעולת המזגן.

מדוע  דמפר עדיף על תריס פשוט?

התריסים הפשוטים של המזגן הם חלק בלתי נפרד מכל מערכת מיזוג אוויר גדולה שעושה שימוש בתעלות לפיזור אוויר למספר חללים שונים. הם עוזרים לכוון את תנועת האוויר בחדר ומאפשרים גם סגירה של תעלת האוויר כאשר רוצים למנוע כניסת אוויר קר או חם לחדר מסוים. אך הבעיה עם תריסי המזגן כפולה – ראשית, הם אינם אטומים לחלוטין ושנית, קשה מאוד להגיע אליהם מכיוון שהם מותקנים, באופן טבעי, במיקום גבוה מאוד סמוך לתקרה. דמפר לאומת זאת אטום לחלוטין ואינו מאפשר יציאת אוויר כלל, בנוסף אין כל צורך לנסות להגיע אליו – הוא מופעל על ידי שלט.

מה היתרונות של התקנת דמפר למזגן?

היתרונות הבולטים של דמפרים כוללים:

  • נוחות – היתרון המרכזי של דמפרים למזגן הוא נוחות כמובן, כל חדר יכול ליהנות מטמפרטורה המתאימה למי ששוהה בו. כך למשל חדר הילדים יכול להיות בטמפרטורה של 25 מעלות ואילו בטמפרטורה של 21 מעלות.
  • חיסכון וייעול פעולת המזגן – שימוש בדמפרים מאפשר למזג רק את החדרים שנרצה, אין צורך להפעיל את המזגן על העוצמה הגבוהה ביותר כדי לקרר את כל הבית.
  • בטיחות – דמפר למזגן מופעל על ידי שלט, אין צורך לטפס על כיסא, לחפש סולם או לנסות לסגור את התריס של המזגן באמצעים שונים ומשונים, פשוט לוחצים על השלט והדמפר נפתח או נסגר.
  • אטום לחלוטין – שלא כמו תריסים סטנדרטיים, דמפרים אטומים לחלוטין כאשר הם סגורים.

איך דמפרים חוסכים בחשמל?

התקנה של דמפרים יכולה לחסוך בחשמל על ידי ייעול פעילות המזגן, כל מזגן. כאשר המזגן נדרש לקרר או לחמם את כל החללים בבית, אנו נפעיל אותו על עוצמה גבוהה כדי להרגיש את מיזוג האוויר ולהגיע לטמפרטורה הרצויה במהרה. סיגירת הדמפרים בחדרים בהם אין אך אחד תעזור להגיע לטמפרטורה הרצויה מהר יותר ותאפשר להוריד את עוצמת המזגן. אך חיסכון משמעותי מאוד אפשרי רק כאשר מערכת הדמפרים מותקנת יחד עם מזגן אינוורטר שיכול לווסת את צריכת החשמל לפי דרישה. שילוב של דמפרים חכמים במערכת אינוורטר יכולה להביא לחיסכון רב ומשמעותי מאוד בחשמל.

האם ניתן להתקין דמפר לכל מזגן?

עקרונית כן, ניתן להתקין דמפר לכל סוג של מזגן מכל חברה וכל מותג. מזגנים מיני מרכזיים ומרכזיים מיוצרים על ידי החברות הגדולות והמוכרות במשק כך שאין בדרך כלל כל קושי למצוא ולהתאים את החלקים המתאימים למזגן. במרבית המקרים, טכנאי המזגנים יוכל להביא איתו את הדמפרים הנכונים אם מציינים בפניו מראש את סוג ודגם המזגן ללא צורך ביקור טרום התקנה.

איך מתקינים דמפרים? מה התהליך?

על מנת למקסם את היעילות של הדמפרים, יש להתקין דמפר אחד לכל חדר המחובר אל המזגן. את ההתקנה יעשה אך ורק טכנאי מזגנים שכן היא דורשת ידע טכני וניסיון, לא מומלץ כלל לנסות להרכיב דמפרים בשיטות DIY שונות מחשש לפגיעה בצינורות מיזוג האוויר והתקנה לא נכונה של מערכות חשמליות. כל דמפר מגיע עם שלושה חלקים: הדמפר עצמו, השלט ועינית המקשרת בין השלט לבין הדמפר. כאשר דמפרים מותקנים מראש כחלק ממערכת מיזוג אוויר התקנתם פשוטה מאוד ונעשית בשלב הנחת השרשורים. תוספת דמפרים למזגן מיני מרכזי קיים דורשת התקנה מעט יותר מורכבת הנעשית נעשית בשני שלבים:

  • התקנת הדמפר עצמו – קבלת גישה אל תעלות מיזוג האוויר, לעיתים יש צורך בחיתוך תקרת הגבס. לאחר מכן, הטכנאי מחבר בין הדמפר לבין השרשור המעביר את האוויר מן היחידה המרכזית אל החדר.
  • התקנת העינית – העינית מעביר פקודות בין השלט לבין הדמפר, יש למקם אותה סמוך לדמפר אך בד בבד במיקום המאפשר לה לקבל פקודות מן השלט בקלות. הטכנאי ימקם את העינית במיקום האידאלי עבורה ויחבר אותה אל הדמפר. לבסוף, עריסת השלט תקובע לקיר במיקום נוח ונגיש.

לאחר ההתקנה, הטכנאי יוודא שהשלט אכן מפעיל את הדמפר והוא נפתח ונסגר כראוי.

למה חשוב לשים לב בזמן ההתקנה?

הדבר החשוב ביותר שיש לשים לב אליו כאשר מתקינים דמפר הוא המיקום של העינית. טכנאי מזגנים מקצועי ידע למקם אותה כך שלא תהיה בקו ישיר אל גוף תאורה המאיר עליה או תושפע מקרינת שמש שכן אלו יכולים להפריע לפעולת העינית. במידת האפשר, רצוי למקם את עריסת השלט בקו ישיר לעינית כך שלא יהיה צורך להוציא אותו ממקומו בכל פעם שרוצים לסגור או לפתוח את הדמפר.

האם ניתן לתקן דמפר תקול? חייבים להחליף את כל הדמפר?

אם הדמפר שלכם הפסיק לעבוד, הדבר הראשון שמומלץ לעשות הוא לבדוק שהבטריות בשלט תקינות. אם לאחר החלפת הבטריות הדמפר עדיין מסרב לעבוד ייתכן שמדובר בבעיה מורכבת יותר הדורשת תיקון או החלפת הדמפר. ישנן תקלות שניתן לתקן מבלי להחליף את כל היחידה למשל כאשר העינית תקולה, בדרך כלל אפשר להחליפה. תקלות חמורות יותר ידרשו החלפה של כל הדמפר, במקרים מסוימים תיקון ידרוש פירוק תקרת הגבס. כאשר הטכנאי מגיע לבדוק את מהות התקלה, הוא יבחן את כל האפשרויות העומדות בפניו ויציג את האופציות לתקן או להחליף את הדמפר כולל עלויות וזמן עבודה בפני בעלי המזגן.

כמה עולה דמפר למזגן?

המחיר של התקנת דמפר למזגן מורכב מעלות הדמפר עצמו ועלות ההתקנה ומושפע גם מסוג הדמפר ודגם המזגן. לדוגמא, התקנת שלושה דמפרים ידניים תעלה כ-1700 ₪ בעוד שהתקנת מערכת חכמה תעלה כ-2500 ₪. עבור החלפת דמפטר תקול, המחיר הוא כ-600 ₪ כמובן תלוי בסוג הדמפר. יש לציין כי התקנת דמפר למזגן אינוורטר יקרה מעט יותר שכן מדובר הן על דמפר מתקדם יותר והן על עבודה מורכבת יותר עבור הטכנאי והיא תעלה כ-1000 ₪.

חשוב לדעתחשוב לדעת
חשוב דעת תוכן
ניקיון מערכות מיזוג האוויר מתבצעות על ידי טכנאים מומחים, בעלי וותק וידע נצבר בכל חלקי המערכת ומרכיביה
התקשרוהתקשרוווצאפשלחו הודעה
למעלה